Ekonomi

TÜBİTAK “yeşil kalkınma” projelerine destek verecek

Bu yıl Cumhuriyetin 100., TÜBİTAK’ın 60. yıl dönümünün kutlanacağını belirten Mandal, TÜBİTAK’ın 1963’ten bu yana bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında Türkiye’ye katkı sağlayan, stratejik araştırmalar yapan bir kurum olduğunu kaydetti. Gebze kampüslerinde 7 bin kişinin çalıştığına değinen Mandal, üniversitelere, iş dünyasına, sanayiye, girişimcilere ve her yaş grubundan öğrencilere destek sağladıklarını belirterek, bu yıl onayladıkları bütçenin 5,5 milyar lira olduğunu kaydetti.

Mandal, “Bu kaynağı en aktif çıktı ve etki ile kullanma noktasında olacağız. Bununla ilgili olarak doğal olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en değerli gündem konularının ortasında vakıflar yer alıyor. iklim değişikliği odaklı yani yeşil kalkınma öncelikli zeminimiz olacak. Yeşil kalkınmadan bahsettiğimizde güç başlığı altında daha çok yenilenebilir yeni teknolojiler, hidrojen, nükleer ve füzyon teknolojisi alanları var” dedi.

Demir-çelik, alüminyum, tekstil, plastik, kimya ve çimentonun yeşil dönüşüm ve gelişim sürecinden daha fazla etkilenecek sektörler olduğunu vurgulayan Mandal, “Bizim için en değerli olan yeşil dönüşüm, yeşil kalkınma bizimdir. birincil destek alanı.” Mandal, 2023’te daha çok Unicorn’un Türkiye’den çıkmasına ortam yaratmanın diğer hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

haberkepez.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu