Teknoloji

Google’dan Samsung’a dev ödeme: 4 yıl garantili!

Google’ın Ortaklıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı James Kolotouros Pazartesi günü, teknoloji devinin Samsung ile dört yıl içinde 8 milyar dolar ödemek üzere bir anlaşma yaptığını doğruladı.

Anlaşma, Google uygulamalarının Samsung telefonlarda varsayılan olarak ayarlanmasını sağlamak için yapıldı. Bloomberg’e göre bu bilgi Epic Games Inc.’den geliyor. Şirketin Google’ı uygulama pazarı aracılığıyla antitröst hükümlerini ihlal etmekle suçladığı devam eden dava sırasında açıklandı.

GOOGLE’A DAVA AÇILDI

Popüler video oyunu “Fortnite”ın geliştiricisi Epic Games, Google’ın uygulamalarının rekabete aykırı olduğunu iddia ederek 2020 yılında Google’a dava açmıştı. Oyun şirketi, Google yöneticilerinin, Google Play’in kârını korumak için Samsung cihazlarında üçüncü taraf uygulama mağazalarının varlığını engellediğini göstermeye çalışıyor.

Kolotouros’a göre Google Play’in gelirinin önemli bir kısmı “yarım veya daha fazla” Samsung cihazlarından alınmıştır. Dava öncelikle, Apple cihazları hariç dünya çapında çoğu akıllı telefona güç sağlayan Android yazılımının uygulama dağıtımından sorumlu olan Google’ın uygulama mağazasını hedef alıyor.

Epic Games, Google’ın Android uygulamaları üzerinde yasa dışı bir tekel oluşturduğunu ve uygulama içi satın alımlardan yüzde 15 ile 30 arasında değişen komisyonlar yoluyla karını artırmayı hedeflediğini savunuyor. Google ise Apple ve uygulama mağazasıyla rekabet etmeye çalıştığını öne sürerek Epic’in suçlamalarına karşı çıkıyor.

GOOGLE VE APPLE’I ANLAYAN KELİMELER KULLANILDI

Duruşmada Google’ın avukatı, Apple gibi şirketlerin rekabeti nedeniyle şirketin tekel olarak kabul edilemeyeceğini savundu. İronik bir şekilde, Eylül ayında hem Google hem de Apple kendilerini bir antitröst davasının ortasında buldular. Bloomberg’e göre dava, Google arama motorunun iPhone’larda varsayılan hale gelmesini sağlamak için Google’ın Apple’a yaptığı ödemelerle ilgili.

Epic’in avukatı Gary Bornstein daha önce Google’ı rekabeti önlemek için zorbalık ve rüşvet kullanmakla suçlamıştı.

Google’ın başlangıçta Samsung’a dört yıl boyunca 200 milyon dolar teklif ettiği ve Samsung’un Galaxy uygulama mağazasının cihazlara önceden yüklenmek yerine Google Play Store’a entegre edilmesini önerdiği ortaya çıktı. Ancak bu fikirden vazgeçildi ve Google ile Samsung arasında mevcut 8 milyar dolarlık anlaşmaya varıldı.

KAYNAK: HABER7

cumayerihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu